Anne, Bebekle İletişim Kurmaya Ne Zaman Başlar?

Anne, Bebekle İletişim Kurmaya Ne Zaman Başlar?

851
0
PAYLAŞ
Closeup of baby hand into parents hands. Family concept

Bir kadın bebeğinin olacağını öğrendiği gün anne olur, ama bir baba çocuğu hayata geldiği gün babadır. Anneler, babalardan 9 ay önceden ebeveyn duygusunu yaşamaya başlar. Bebeğinin isteklerini, ihtiyaçlarını, salgılanmaya başlayan annelik duygusu ile hissetmeye başlar. Bu mucizevi olayla birlikte anne çocuğu arasında iletiş kurmaya ve babasıyla da bebeğinin arasında iletişim kurmaya yardımcı olur. Anne hamilelik döneminde baba ile bebek arasında bir köprü gibidir. Anne hamilelik döneminde ihtiyaçlarını giderirken babanın ona destek olması ile baba da babalık duygusunu hissetmeye ve kendini baba olmaya hazırlamaya başlar. Aslında 9 aylık mucizevi hamilelik dönemi her ne kadar bebeğin gelişim süreci olsa da baba ve annenin de ebeveyn ve aile olma fikrine alıştıkları ve kendilerini hazırladıkları bir süreçtir.

anne-ile-bebeğin-iletişime-basladigi-aylar

Anne İle Bebeğin İletişime Başladığı Aylar

Anne İle Bebeğin İletişimi, Bebek Anne Karnındayken Başlıyor Anne karnındaki bebeğin 16. haftadan itibaren duyduğu seslere hareket ve kalp atışlarındaki değişiklikle tepki vermeye başladığını belirten Psikolog Ahsen Balcı “Bebeğe en güçlü ulaşan ses ise annesinin sesidir. Anne karnındaki bebek 26. haftadan itibaren ise annenin sesinin ritmini, iniş çıkışlarını ayırt edebilir. Anne sakin bir sesle yavaşça ve basit cümleler kurduğunda bebek sakinleşir. Hamileliğin son 3 ayında ise bebek müzik ya da gürültü duyduğunda tekme atar, duyduğu sese göre tepki gösterdiğini ifade ediyorlar.”dedi.

Doğumundan sonraki ilk haftalar ve aylarda ise bebeklerin iletişim kurmayla ilgili yeni şeyler keşfettiğini belirten Psikolog Ahsen Balcı, “Doğum sonrasında da anne sesi ve annenin kalp atışına benzeyen sesler bebeği çok rahatlatır. Bebekler zamanla göz teması kurmaya, anne sesini dinlemeye, anneyi gözlemlemeye ve annenin yüz ifadesindeki değişiklikleri fark edebilmeye başlarlar; böylece anne-bebek iletişimi yeni bir boyut kazanır. Annenin mimikleri, canlılığı, değişken ses tonu bebeğin ilgisini çekmeye başlar ve bebek gülümseyerek, ayaklarını ve kollarını oynatarak tepki gösterir. Doğumdan sonraki ilk sekiz ayda bebekler çevrelerindeki kişileri incelemeye ve onlarla sosyal iletişim kurabilmeye başlarlar. Bu sosyal ve duyusal gelişimler bebeğin iletişim kurma becerisinin ilk adımlarıdır” şeklinde konuştu.

sorular-sorun-dinleyecek

Sorular Sorun, Dinleyecek

“Bebeğinize sürekli sorular sorun, cevaplamayacak ancak dinleyecektir.” Pek çok deneyimli annenin fark ettiği gibi, bebekle konuşmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Ahsen Balcı, “Bebeğinize sürekli olarak yaptığınız şeyleri anlatın, sorular sorun. Belki ne dediğinizi şimdi anlamıyor olabilir, sizi cevaplayamayabilir, ancak dinleyecektir. Kendinizden bahsederken anne kelimesini kullanın, babasından bahsederken baba. O, bu gibi zamirleri bebekler anlamazlar. Bebeklerle konuşurken sık sık tekrarlar yapmak, bebeğin konuşmanızı anlamasını daha da kolay hale getirecektir. Özellikle müzik ve şarkı söylenmesi bebekleri sakinleştirir ve rahatlatır” dedi.

dokunmak-iletisime-yardimci

Dokunmak İletişime Yardımcı

Ahsen Balcı, “Bebekle iletişim kurarken bebeğe dokunmak anne ve bebek arasındaki iletişimi güçlendirmekte çok etkilidir. Bebeğinizle oyunlar oynayarak onun iletişim kurma becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizle iletişim kurmaya çalışırken her bebeğin farklı olduğunu unutmayın. Bir bebeği sakinleştiren şeyler, başka bir bebeği heyecanlandırabilir. Kendinize, içgüdülerinize ve en önemlisi bebeğinizin yönlendirmesine güvenin. Paylaşacağınız bu keyifli deneyimler bebeğinizin kendini güvende hissetmesini sağlayacak, onu motive edecek ve gelişimini destekleyecektir” diye konuştu.