Bütün Gün Yağ Yakmanın 10 Yolu

Bütün Gün Yağ Yakmanın 10 Yolu

713
0
PAYLAŞ

Bayanların hemen her dönem en büyük sıkıntısı fazla kiloları. Fazla kilolardan kurtulmanın yolu ise aslında çok zor değil. Gün içerisinde hayatınıza sokacağınız belli alışkanlıklarla kilo vermek çok kolay. Vücudunuzu forma sokan bir kaç bilgi hayatınızı kolaylaştıracaktır. Bu bilgiler ise klasik diyet listelerinden biraz fazrklı. Diyet listesine bağlı kalmak bana göre değil diyorsanız işte gün içinde yağ yakmanızı sağlayacak 10 ipucu;

D VİTAMİNİ ALIN

D vitamini almayı ihmal etmeyin. Güneş gören topraklarda yaşıyoruz ve bu konuda çok şanslıyız. Dolayısıyla her gün 30 dakika güneş görmeye çalışın. Özellikle de eklem yerlerinizden, bileklerinizden almak etkisini artırabilir. Güneş göremediğimiz kış günlerinde ise yağlı balıklar tüketerek D vitaminini alabiliriz.

KAHVALTINIZI GÜÇLENDİRİN

Belki de en önemli ayrıntılardan biri de kahvaltı. Birçok uzman ne kadar çok kahvaltının öneminden bahsetse de güne başlamadan ihmal edilen öğünlerden. Bizim ülkemizde her ne kadar çok sevilse de bal, reçel gibi şeker ağırlıklı besinleri azaltıp proteini artırmak ve kahvaltıyı atlamadan, sıkı bir kahvaltı yapmak daha az acıkmanızı ve yağ yakmanızı sağlar.

Bütün Gün Yağ Yakmanın 10 Yolu1

YEŞİL ÇAYI DENEYİN

Bir diğer taktik ise bitkisel çayları tüketmek. Önemli olan ise hangi bitkiyi ne için tüketileceğini iyi bilmek. Sizi forma sokmaya yardımcı olacak bitki ise yeşil çay. Bazı araştırmalar yeşil çay içmenin metabolizmayı hızlandırarak günde 100 kaloriye kadar hatta daha fazla yakılmasını sağladığını söylüyor. Ancak herkes de aynı miktarda kalori yakımı sağlamasa da metabolizmayı hızlandırdığı bir gerçek.

SOĞUK DUŞ

Kalp ya da tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunanlar haricinde 30 dakika soğuk duş almak da araştırmalara göre gün boyu yağ yakımı sağlıyor. Ayrıca İngiltere’de yayınlanan bir bilimsel araştırmaya göre kahverengi yağ denilen ve metabolizmayı hızlandıran bu yağ türü soğuk duş ile harekete geçiyor.

UFAK HAREKETLER

Hareket etme herşeyde önemli olduğu gibi tabiki kalori yakmada da çok önemli. Hareketsiz kilo verilmediği neredeyse ispatlanmış bir algı. Fazla kilolarımızdan kurtulmanın en birinci kuralı hareketi sevmek. Mesela 10 kere aşağı iniyorsanız bunun 5’ini merdivenle yapmayı deneyin. British Journal of Sports Medicine’de yer alan makaleye göre günde 5 kere merdiven inip çıkan kadınların kondüsyonu 8 hafta sonunda artıyor ve aynı şekilde metabolizma da hızlanıyor.

KALSİYUM ALIN

Güçlü kemikler için kalsiyuma ihtiyacınız olduğu gibi kilo vermek için de var. Bir araştırmaya göre günde 1500 miligram kalsiyum alan insanların, almayanlara göre daha az kilo aldığı görülmüş.

Bütün Gün Yağ Yakmanın 10 Yolu

MAGNEZYUM İÇEREN BİR ÖĞLE YEMEĞİ TERCİH EDİN

Ispanak, fasulye gibi magnezyum içeren besinlerden oluşan bir öğle yemeği yemeye çalışın. Tabi ki de magnezyumu bulabileceğimiz besinler ise sebzeler. Magnezyum içeren besinler vücudun yağ yakımını hızlandırır.

KIPIRDAYIN!

Kıpırdamanın yolu ise düşündüğünüz gibi özel vakit ayırmanızı isteyen birşey değil. Monoton bir iş temponuz varsa sizin de kıpırdamanız mümkün. Dünyaca ünlü Mayo Clinic’in bir araştırmasına göre iş hayatında telefon kullanmak yerine yanına gidip bir şeyler söylemek, ofis içinde mümkün olduğunca kıpırdanmak hatta kaleminizle oynamak, ayaklarınızı hareket ettirmenin bile olumlu etkisi var.

ÇORBA

Magnezyum içeren besinlerin yanı sıra kalsiyum içeren besinlerle de bünyenizi desteklemeniz gerekir. Akşama doğru yapabiliyorsanız bir çorba için. Hatta mümkünse tavuklu, etli protein içeren bir çorba olsun

YATMADAN ÖNCE ZAYIFLATAN BANYO

Banyo etmekte zayıflatır mı demeyin. Zayıflatan banyo için suyunuzun tuzlu olması yeterli. Tuzlu su ile küveti doldurmak ve banyo yapmak birçok modelin kullandığı bir yöntemdir. Haftada 2-3 defa böyle banyo yapmak toksinleri atmaya yardımcı olabilir.

Uygulanası gün içinde kilo verdirecek bu on ipucu ile istediğiniz forma kavuşmanız dileğiyle.