Çocuğunuz Az Mı Yiyor, Yoksa İştahsız Mı?

Çocuğunuz Az Mı Yiyor, Yoksa İştahsız Mı?

679
0
PAYLAŞ

Çocuğunun iştahsız bir çocuk olması bir annenin en büyük problemlerinden biridir. İştahsızlık ve az yeme ise çoğu zaman birbirine karıştırılır. Yapılan araştırmalar anneleri tarafından iştahsız olarak nitelendirilen çocukların çoğu zaman iştah sorunu olmadığını göstermektedir. Bir çocuğun az yiyen mi yoksa iştahsız mı olduğunu anlamak için en önemli yol gelişimini takip etmektir.

Altıncı aydan sonra bebeğin büyümesi yavaşlar!

İlk altı ayda bebekler hızlı bir büyüme gösterir ancak altıncı ay itibarı ile büyümesi yavaşlayan bebeklerin aileleri genelde paniğe kapılır.

istahsiz-cocuklar

İştahsızlığın en önemli göstergesi nedir?

Bebek veya çocuğun yetersiz kilo alması iştahsızlığın en önemli göstergesidir. İki aylık süreçte alması gerektiği kadar kilo almayan ya da altı aylık süreçte boyu değişmeyen çocuklar iştahsızlık açısından çocuk doktoru tarafından takip edilmelidir.

Öncelikle iştahsızlığın sebebi ya da sebepleri belirlenmelidir.

istahsiz-cocuklar1
Hangi durumlar iştahsızlığa neden olur?

  • İltihaplı ve/veya ateşli hastalıklar,
  • Anemiler ve çölyak gibi metabolik hastalıklar iştahsızlığa neden olabilir.
  • Kusma refleksi,
  • Besinleri çiğneme zorluk ve
  • Reflü gibi sorunlarda da iştah azalır ve yetersiz gıda alımı görülebilir.
  • Çevresel uyaranlar,
  • Mide boşalmasının gecikmesi ve
  • Çocuğu etkileyen bazı olaylar da çocukta yemek yemeyi reddetme davranışına yol açabilir.

Tüm bu faktörlerin dikkatle araştırılması gerekir.

Çocukta iştahsızlık varsa içeceklere dikkat etmek gerekir!

Daha kolay olduğu için içecekler çocuklar tarafından daha çok tercih edilebilir. Sık sık süt ya da meyve suları içmek, şekerli besinleri tüketmek iştahsızlığa neden olur. Günlük süt tüketiminin artmasının iştahta azalmaya neden olduğunu gösteren çalışmalar vardır.   Öğünler arasında yüksek enerjili içecek ve yiyeceklerin verilmemesi, çocuğun ana öğün zamanına kadar acıkması sağlanmalıdır. Yemekten bir saat öncesi itibarı ile içecekler kesilmelidir. İçecekler yemeklerden sonra verilebilir.

az-yiyen-cocuklara-tavsiyeler

Az yiyen ya da yemek seçen çocukları nasıl beslemek gerekir?

Çocuk bir yemeği sevmiyorsa anne genellikle ya bir daha o yiyeceği çocuğa vermez ya da yemesi için çok ısrar eder. Yapılması gereken ise besinin çocuğa farklı şekillerde pişirilerek sunulmasıdır.

Ya da çocuk bir yemeği çok seviyorsa anne genellikle sürekli aynı besini sunar. Bu ise sunulan besine karşı isteksizliğe ve iştahsızlığa neden olabilir. Tek yönlü beslenmenin olmaması ve devamlı aynı besinlerin bıkkınlık vermemesi için besinler mutlaka çeşitlendirilmelidir.

Ayrıca, çocuğun çok yemesini sağlamak için anne genellikle büyük porsiyonları tercih eder. Ancak bu da çocuğu korkutabilir. Unutulmamalıdır ki çocuğun yemesi gereken miktar ebeveynin istediği kadar değil çocuğun ihtiyacı kadardır. Çocuğun tabağına küçük porsiyonların koyulması, yemeklerin karışık olarak verilmemesi ve çocuk yemeye devam etmek isterse tabağa yeniden yemek eklenmesi gerekmektedir.

Yemek alışkanlığının kazandırılması için çocuğun bir yaşından itibaren aile ile birlikte sofraya oturması, yemek zamanının aile ile geçirilen keyifli bir zaman olduğunun öğretilmesi gerekmektedir. Öğün saatleri belirlenmeli ve yemek sırasında televizyon gibi uyaranlardan uzak durulmalıdır.

yemek-yemeyen-cocuga-nasil-yaklasilmali
Yemek yemeyen çocuğa nasıl yaklaşılmalı?

Yemek yemeyen çocuk, anne ve çocuk için en büyük problemlerden biri. Çünkü beslenme alışkanlığı küçük yaşlarda oluşuyor ve tüm hayat boyunca sürüyor. İştah, her türlü problemden ilk etkilenen şeydir. Dikkat çekmek isteyen çocuk, kıskanç çocuk, annesine kapris yapan çocuk ve hasta çocuğun önce iştahı kesilir ve yemek yemez.

Psikolojik iştahsızlık bunların en tehlikelisidir ve annenin çocuğu zorlamasıyla ortaya çıkar. Kısa sürede kısır döngüye dönüşür. Bu kısır döngüden kurtulmak da çok kolay değildir. Ama diş çıkaran ya da idrar yolu iltihabı olan çocuklardaki ilk belirtiler iştah kaybıdır. Annenin bunu iyi ayırt edip bu konuda uyanık olması lazım.