Doğal Bakımın Yardımcısı Gül Suyu

Doğal Bakımın Yardımcısı Gül Suyu

691
0
PAYLAŞ

Dünyanın bilinen en eski güzellik sırrı olan gül ve gül suyu kanıtlanmış bir iksirdir. Çok eski zamanlarda kadınlar cilt ve saç güzelliklerini gül suyu ile sağlarlarmış. Osmanlı imparatorluğu zamanında sarayın bir gül bahçesi olduğu ve saray kadınları için özel kremler ve losyonlar üretildiği biliniyor. Bugün tanıdığımız pek çok ünlü gül suyu kullanıyor.

Gül suyu Kleopatra’nın en çok kullandığı güzellik ürünüydü. Bu yüzden eski Mısır, İran, Hindistan, Yunan medeniyetlerinde gül suyu çok değer görürdü. Bazı dini ritüellerde dahi kullanılırdı.

*Cildinizde bol sivilce ve akne izi varsa gül suyu ile cildinizi temizleyin. Cildiniz hem doğal nem dengesini bulacak hem de sivilceler azalacaktır.

*Gül suyu mükemmel bir makyaj temizleyicidir. İçinde kimyasal madde yoktur ve cilde zarar vermeden makyajınızı silmenizi sağlar. Üstelik derinlemesine temizlik yapar.

*Gül suyu ile çeşitli bitkisel yağlar karışırsa ortaya bir cilt losyonu çıkar. Jojoba, yasemin veya aloe vera kullanarak bunu yapabilirsiniz. Cildinize mükemmel bakan bir cilt losyonunuz olur. Özellikle duş sonrası kullanılırsa nemi cildinize hapsederek cildi canlandırır.

*Gül suyu ile saçlarınızı nemlendirebilirsiniz. Saçlarınızın derisine masaj yaparak, gül suyunu yedirin. Deniz sonrası veya boya sonrası kullanıldığında saçları mükemmel nemlendirir ve saç kökleriniz daha güçlü olacaktır.

*Gül suyu ve bepanten merhem bir araya getirilip kullanılırsa mükemmel bir cilt yenileyici kreminiz olur. Bu merhem cildin yapısını kuvvetlendirir ve aydınlatır. Işıltılı bir parlaklık verir.

*Çok terlediğinizde gül suyunu kasıklarınıza, boynunuza sürerseniz ferahlarsınız. Gül suyu yemeklere aroma katar, üstelik ağız kokularını bastırır.

*Gül suyu koklamak hafızayı geliştirir. Bu nedenle yatak odanızda gül suyu bulundurun. Yatak odanızda gül bulundurmak bile hafıza ve beyniniz için sağlıklıdır. Yapılan araştırmalarda gül kokusu ile uyku uyumanın alınan bilgileri sağlıklı olarak beyne kaydettiğini ve hafızayı geliştirdiğini ortaya çıkarmıştır.

gul-suyunun-cilde-faydasi

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Hassas ciltlerin en büyük sorunu hemen her ürün kullanımı sonrası cilt yüzeyinde oluşan kızarıklıklardır. Gül suyu bu riski ortadan kaldırır. Çünkü her cilt tipine uygun ve yatıştırıcı özelliktedir.

Cilt yüzeyinde oluşmuş kızarıklıkları ortadan kaldırmak için gül suyu oldukça iyi bir üründür. Çünkü gül suyunun iltihapları önlemeye ve kaşıntıyı azaltıcı etkisi, vardır. Bu noktadan ele alındığında egzama ya da mantar gibi cilt hastalıklarının neden olduğu kuruluk ve kaşıntıya iyi gelir.

Sivilcelerin cilt yüzeyinde oluşmasının birçok farklı nedeninden biri bakteri üremesi ve bu bakterilerin cilt yüzeyinde birikmesidir. Cildinizi düzenli olarak gül suyu ile temizleyerek bu sorunu önemli oranda engelleyebilirsiniz.

Gül suyu mat bir görünümü olan ciltler için mucize etkilere sahiptir. Cildi temizleyen ve derinlemesine nemlendiren gül suyu bir kaç uygulamadan sonra cildinize daha parlak bir görünüm kazandıracaktır.

Gül suyu sayesinde cildin tıkanmış ve nefes alamayan üst tabakasını temizleyebilir, böylece gözeneklerin tümünün açılmasını sağlamış olursunuz. Bu aynı zamanda siyah nokta oluşumunu da engelleyecektir.

Gül suyu cildin yağ dengesini kurmasına yardımcı olur. Neme ihtiyacı olan cilde nem sağladığı gibi fazla yağlı ciltlerin de yağ oranını aşağı çeker.

gul-suyu-cildi-nemlendirir

Gül Suyu Cildi Nemlendirir

Cildin yeteri kadar neme sahip olmadığı durumlarda gül suyu oldukça etkili bir nemlendirici olabilir. Bu noktada gül suyundan tam verim almak istiyorsanız doğal olan ürünler kullanmalı ve içinde esans bulunanlardan özellikle kaçınmalısınız. Birçok cilt tipinin esans katkılı ürünlere karşı reaksiyon geliştirdiğini, özellikle alkol bazlı esans içeren ürünlerin cildi aşırı kuruttuğunu ve kızarıklığa neden olduğunu unutmayın.Cildinizi kuru ve çatlamaya yatkın hissediyorsanız her duştan sonra esans katkısı olmayan doğal gül suyuyla nemlendirin. Bir parça pamuğa damlattığınız gül suyunu yüzünüz de dahil vücudunuzun her bölgesine güvenerek uygulayabilirsiniz. Cildinizi nemlendirmek için gül suyunu devamlı kullanırsanız daha etkili olduğunu fark edersiniz.

Gül suyuyla cildi nemlendirmenin yanında günlük temizliğini yapmanız da mümkündür. Hava şartları, günlük strese bağlı fazla terleme, cildi düzenli olarak temizlememe gibi olumsuzluklar nedeniyle cildin üst kısmında yer alan gözeneklerde kir ve yağ tabakası birikerek bakteri oluşumuna zemin hazırlar.

Bunu önlemek için bir parça pamuk yardımıyla gül suyunu cildinize uygulayabilirsiniz. Cildin günlük temizliğini yapabileceğiniz bu basit uygulama hem etkili hem de kolaydır. Üstelik gül suyunun cildinizde herhangi bir reaksiyon oluşturma riski de yok denecek kadar azdır.