Eylül Ayına Özel Diyet

Eylül Ayına Özel Diyet

685
0
PAYLAŞ

Her bir besinin ayrı bir görevi var: Vücudu temizlemek, hastalıklardan korunmak, enerji sağlamak ve hafızayı güçlendirmek. Eylül diyetiyle mevsimlik bazı besinlerle hem formda kalabilir hem de zayıflayabilirsiniz.

Üzüm

Mevsim geçişlerinde vücudun toksinlerden arınmaya yani temizlenmeye ihtiyacı var. Bunun için bol bol üzüm yiyin. Bol lifli olduğu için bağırsakları yumuşatıcı ve idrar söktürücü özellikler içeriyor. Tıpkı bir süpürge gibi organizmayı toksinlerden temizliyor. Üzümün bir diğer adı da “bitkisel süt”. Taze üzüm suyu en az anne sütü kadar yararlı. Magnezyum ve potasyum kaynağı olan üzüm, vücudun direncini artırıyor. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu gideriyor. Ayrıca vücut tarafından kolayca özümsenen basit şekerleri sayesinde bol enerji veriyor. Cildin yaşlanmasını geciktirip güzelleştiriyor.

Makarna

Nasıl ki arabalar benzinle çalışıyorsa vücudumuz da karbonhidratları yakıt olarak kullanıyor. Yani karbonhidratlar sayesinde enerji depoluyoruz.

Makarna gibi zengin karbonhidrat kaynağı olan pilav, erişte, ekmek ve bulgur yiyebilirsiniz. “Pirinç mi? makarna mı?’ konusunda uzmanlar genelde ikincisini öneriyorlar. Makarna pirince göre daha fazla kalori içeriyor. Buna karşılık protein açısından pirinçten daha zengin. Üstelik makarna kalsiyum ve magnezyum gibi vücuda enerji sağlayan mineraller de içeriyor. Pirinçte demir bulunmazken makarnada ise porsiyon başına 1 mg. demir düşüyor.

55-kirmizi-elma

Elma

‘Güneş giren eve doktor girmez’ sözüne bir yenisi ekleyen uzmanlar ‘Elma giren eve doktor girmez’ diyor. Her gün 1 elma yemek bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan koruyor. Özellikle az sebze yiyenlerin hastalanmamak için her gün düzenli olarak 1 elma yemeleri gerekiyor. Kabuğundaki pektin maddesi sayesinde kalbi koruyor, tansiyon ve kolesterolü düşürüyor. İçeriğindeki A vitamini cildi serbest radikallerden koruyarak, yaşlanmayı önlüyor ve gözlere iyi geliyor. Elmada ayrıca C vitamini ve mineraller de bulunuyor. İçeriğinde bulunan bir madde ishali de önlüyor. İngiliz araştırmacılara göre her gün 1 elma, kalp hastalıklarının yanı sıra solunum yolları hastalıklarına karşı vücudu koruyor.

Balık

Onda bulunan başka hiçbir besinde bulunmayan eşsiz bir besin olan balık uzmanlara göre denizden gelen sağlık. Bu değerli besinde bulunan Omega3 yağ asitleri bağışıklık sistemini güçlendirirken, beynin performansını artırıyor, konsantrasyonu güçlendirip unutkanlığı önlüyor. Kalpteki ritim bozukluklarını ve kan pıhtısı oluşma olasılığını azaltıyor. İyi kolesterolü yükseltirken, kötü kolesterolün ön maddesi olan trigliseridleri düşürüyor. Romatoitli hastalarda eklem şişliği ve hassasiyetini, sabah katılığını ve ağrıyı azaltıyor. Uzmanlar her gün bir porsiyon balık yemeyi öneriyorlar. Balıkta ayrıca B vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, kükürt, demir, selenyum, bakır ve çinko bulunuyor.

eylül ayına özel diyet programı

Diyet programı

Bu programı verilen alternatiflere göre kendiniz düzenleyebilirsiniz. Günde 3 dilim ekmek ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı tüketebilirsiniz. Bu diyet kısa sürede kilo verebileceğiniz özel bir diyet. Kilo vermek için bu programı 15 gün, formunuzu korumak için ise 1 hafta uygulamanız yeterli.

Kahvaltı seçenekleri:

* 1 bardak üzüm suyu, 1 katı haşlanmış yumurta, 2-3 yulaflı bisküvi
* 1 küçük kase light yoğurt, 1 dilimlenmiş elma ve 30 gr kahvaltı gevreği
* 1 bardak light süt, 1 dilim çavdar ekmeği, 1 çay kaşığı bal

Ara öğün seçenekleri:

* Elma, havuç, üzüm karışımı meyve suyu
* 1 salkım üzüm
* 1 elma

Öğle seçenekleri:

* Izgara köfte, Sebzeli kepekli makarna, Ayran
* Sebzeli kepekli makarna, şark usulü sebze salatası, üzümlü kıtır bohça
* Izgara hindi, Şark usulü sebze salatası, 1 küçük kase yoğurt

İkindi seçenekleri:

* 3 çekilmiş ceviz ilaveli meyve salatası
* Meyveli yoğurt
* 3 orta boy incir

Akşam seçenekleri:

* Izgara balık, Şark usulü sebze salatası, 2-3 mürdüm eriği
* Kaparili zeytinli balık, Çoban salatası, 1 elma
* Fırında buğulama balık, Roka salatası, Üzümlü kıtır bohça