Göz Bozukluklarının Tedavisinde Kontakt Lens

Göz Bozukluklarının Tedavisinde Kontakt Lens

763
0
PAYLAŞ

Kontakt lens nedir? Ne amaçla kullanılır?

Kontakt lens, korneanın dış yüzeyine yerleştirilebilen, gözün kırma bozukluklarını düzeltebilen ve ya bazı göz hastalıkları tedavisinde kullanılabilen protezlerdir. Kontakt lensler lazer tedavisi yapılamayacak olan hastalıkların ve ileri derece göz bozuklukların tedavisinde kullanılır.

Kontakt lensler kolay kullanılabilmesi, rahat tasarımı ve güzel özgüven verici duruşuyla gözlüklerden daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca kontakt lenslerinin çeşitliliğinin fazlalığı tercih edilmesinde bir etkendir. Kontakt lensin tarihi Leonardo da Vinci’nin yaşadığı yüzyıllara 450 yıl öncesine dayanır. İlk olarak Leonardo Da Vinci, gözün önüne yerleştirilebilecek bir merceğin göz bozukluklarının tedavisinde kullanılabileceğini öngörmüştür.

Kontakt lens tipleri nelerdir?

Kontakt lenslerin iki tipi vardır. Bunlar gaz geçiren yumuşak ve gaz geçiren sert lenslerdir. Gaz geçirgen sert kontakt lensler, gaz geçirgen yumuşak kontakt lenslere göre daha dayanıklı olup göze oksijenin fazla geçişine izin verir. Gaz geçirgen sert kontakt lensler korneanın şekline uyum sağlamadıkları için çok tercih edilmezler.

Kontakt Lensler in tercih edilme nedenleri nelerdir?

İleri derece göz hastalıklarının tedavisinde kullanılan kontakt lensler, günümüzde çok popülerdir. Bunun nedeni ise rahat tasarımıyla gelen birçok özelliğe sahip olmasıdır. Rahat tasarımın ile gelen özelliklerinin başında ise daha az rahatsızlık vermesi gelmektedir. Gözlüklere oranla daha kullanılabilirlerdir.

Göz renginin değiştirilmesi için de kullanılabilirler. Ve sıcak havalarda gözlüklerde olduğu gibi buharlaşma yaşanmasına neden olmazlar. Yağmurlu havalarda ıslanması gibi bir durum söz konusu değildir. Daha net bir görüş sağlarlar ve nereye bakarsanız bakın görme alanında kısıtlama yaratmazlar. Gözlüğe göre daha hafiftir ve düşme gibi ihtimalleri yoktur. Kontakt lens ile kendinizi daha özgür hissedersiniz. Spor gibi aktivitelerde kullanılabilir. Denize girilebilir.

products-group_largeimg

Kontakt lenslerin dezavantajları var mıdır? Varsa dezavantajları nelerdir?

Kontakt lensler, gözlüklere göre daha masraflıdır. Kullanımları belli bir alışma süresi içerir. Bu süre gaz geçiren sert kontakt lenslerde daha uzundur. Kontakt lens kullanımında kontakt lensin temizliğine ve bakımına dikkat edilmelidir. Çünkü kontakt lensin temizliği kurallara uygun yapılmadığı taktirde göz enfeksiyon kapabilir ve farklı hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

Kontakt lensler hangi göz bozukluklarının tedavisinde kullanılırlar?

Kontakt lensler birçok göz bozukluğunu tedavisinde tercih edilebilirler. Kontakt lensler en çok astigmat tedavisinde tercih edilmektedir. Çünkü kontakt lensler kırılma bozukluğu tedavilerinde kullanıma uygundur. Ayrıca uzağı net görememe hastalığı olan miyopi ile yakını net görememe hastalığı olan hipermetropi tedavileri astigmattan sonra gelen tercih alanlarıdır.

Bunlara ek olarak lensin esnekliğini kaybetmesi sonucu meydana gelen presbiyopi hastalığının, anizometropi adı verilen iki göz arasındaki kırma indisinin farklılığı hastalığının, afaki adı verilen travma ya da katarakt sonucu göz lenslerini kaybetmiş ve cerrahi işlemle göz içi lens takılması uygun olmayan hastaların göz bozukluğu tedavisinde kullanılmaktadır. Kontakt lenslerin temizlenmesinde kullanılan solüsyonları vardır. Ve akşamları her çıkarıldığında bu solüsyon içinde saklanmalıdır.

Bunlardan ziyade birçok göz yüzeyi tedavisinde, ağrının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Ortokeratoloji alanında da sık başvurulan yöntemlerden birisidir kontakt lensler. Bu alanda refraksiyon kusurunu düzeltmek amaçlı olarak kullanılan kontakt lens tedavisi geçici bir çözüm sunmaktadır.

Kontakt lenslerin uygulaması nasıl gerçekleştirilir?

Kontakt lensler reçete edilmeden önce doktor tarafından muayene edilmelidir. Kırılma kusurunun varlığı ve oranı kontakt lens kullanılmasını gerektirebilir. Ayrıca hastanın isteği üzerine gözlük yerine kontakt lens reçete edilebilir. Doktor tarafından uygun bulunan kontakt lens tedavi sırasında göze doktor tarafından uygulanır. Gözün eğriliğine uygun tasarlanmış kontakt lenslerin göz hareketlerinde zorluk çıkarıp çıkarmamasına bakılır. Uygun görülen kontakt lens reçete edilir.

b2c-adg-win-carousel-tr-selfie