Göz Şekillerine Göre Eyeliner Nasıl Çekilmeli?

Göz Şekillerine Göre Eyeliner Nasıl Çekilmeli?

980
0
PAYLAŞ

Eyeliner makyajın olmazsa olmazı. Aynı zamanda makyaj ustalığının da bir göstergesi. Eyeliner; göz kontürlemede kullanılan ve çoğunlukla siyah tercih edilen, kirpik diplerine farklı şekillerde sürülerek göze kusursuz şeklin verilmesini sağlayan bir makyaj malzemesidir. Peki eyeliner çekmeyi öğrenebildiniz mi? Bir kaç pratik yaptıktan sonra elinizin alıştığını ve eyeliner çekebilmeyi öğrendiğinizi fark etmişsinizdir.

Genellikle her defasında kedi gözü eyeliner gibi kuyruklu ve standart eyeliner çekmeye çalışılır. Fakat bunu yapmadan önce göz şeklini bilmek ve ona göre eyeliner çekme yöntemini öğrenmek kusursuz göz makyajı için çok önemlidir.

Herkesin birbirinden farkı göz yapısı vardır. Herkesin farklı göz yapısına aynı teknikle eyeliner çekmek ise doğru değildi. Birbirinden farklı göz şekillerinin aynı teknikle eyeliner sürmesi hatalı makyajdır. Eyeliner çekerken amaç göz şeklini badem göz şekline benzetmeye çalışmaktır. Tıpkı yüzünü oval yüze benzetmeye çalıştığınız gibi. Göz tipleri genel olarak; çekik göz, yuvarlak göz, badem göz, düşük göz, uzak göz ve yakın göz şeklinde sınıflara ayrılırlar. Hangi göz şekline sahip olduğunuza karar verdiyseniz artık aşağıda size uygun olan başlığa geçip videoyu izleyebilirsin. İşte göz şekillerine göre eyeliner çekme teknikleri!

badem-goz-sekline-gore-eyeliner1- Badem Gözlere Eyeliner Nasıl Çekilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eyeliner sürmekteki amaç gözü badem göze benzetmek olduğu için, zaten badem gözlüyseniz ekstra çaba sarf etmenize gerek yok. Gözleriniz en ideal göz şekline sahip. Bu yüzden sadece üst kirpik diplerine incecik eyeliner sürmeniz yeterli olacaktır. Bu göz tipine sahip bayanlar eyeliner çekerken zorlanılan kuyrukla uğraşmalarına bile gerek yoktur! Tavsiye edilen bu teknik hem gözlerinizi daha iri gösterecek hem de çok doğal duracaksınız.

cekik-goz-sekline-gore-eyeliner2- Çekik Gözlere  Eyeliner Nasıl Çekilir?

Çekik gözlerin varsa kesinlikle kuyruktan uzak durmalısınız. Gözlerinizin doğal çekik duruşu yeterli olacağından kuyruk daha da çekik gösterecektir. Aynı zamanda kuyruk çizmek gözlerinizin daha da uzun görünmesine neden olur. Üst göz kapağınızın tamamına kuyruksuz olacak şekilde eyeliner çekin. Burada badem göz eyeliner tekniğinden farklı olarak alt kirpik diplerinize de eyeliner çekin. Bunun için altta sadece uçtan başlayarak orta kısma kadar çizgi çekmelisiniz. Yine alt kirpik diplerinizde de kuyruk yapmamalısın. Bu şekilde gözlerinizin kenarlarını daha büyük göstererek gözlerinizi biraz daha yuvarlak göstermiş olacaksınız

dusuk-gozler-icin-eyeliner-nasil-cekilir-goz-sekline-gore-eyeliner3- Düşük Gözlere Eyeliner Nasıl Çekilir?

Düşük gözleriniz varsa amacınız illa ki bu gözleri yukarı kaldırmak olmalıdır. Üst kirpik diplerine sürdüğünüz eyeliner’ı sadece orta kısma kadar uzatın ve güzel bir kuyruk çiziz. Alt kısma eyeliner sürmeyin. Çünkü altta boyama yaparsanız gözlerinizi tekrar aşağıya çekmiş olacaksınız.

uzak-goz-sekline-gore-eyeliner4- Uzak Gözlere Eyeliner Nasıl Çekilir?

Gözleriniz birbirinden uzaksa onları biraz daha yakınlaştırmanız lazım. Bunun için de gözlerinizin uzak görünmesine neden olan orta kısımları koyultmanız gerekir. Öncelikle üst göz kapağınızın olduğu bölümü kuyruk çekmeden eyeliner ile belirginleştirin. Uç kısma yaklaştığında eyeliner’ı daha kalın çekmelisiniz. Alt kısma ise hiçbir şey sürmenize gerek yok. Birkaç teknikle gözlerinizdeki orantısızlığı dengelemiş olacaksınız.

 yakin-goz-sekline-gore-eyeliner5- Yakın Gözlere Eyeliner Nasıl Çekilir?

Birbirine yakın gözleriniz varsa onları biraz uzaklaştırmak için göz pınarlarınızın olduğu bölgeye hiç dokunmamalısın. Üst göz kapağınızın orta kısmından başlayarak göz kenarlarınızaa doğru eyeliner’ı kalınlaştırın fakat kuyruğu çok fazla yukarıya taşımayın. Alt kısımda ise göz altının üçte birlik kısmına orta kısma çok yaklaşmadan ince bir eyeliner çekin ve alt kısım için de küçücük bir kuyruk yapın. Bu şekilde hem gözlerinizi dengelemiş hem de kendine özgü bir eyeliner çizgisi elde etmiş olacaksınız

yuvarlak-gozler-icin-eyeliner-nasil-cekilir-goz-sekline-gore-eyeliner6- Yuvarlak Gözlere Eyeliner Nasıl Çekilir?

Yuvarlak gözleriniz varsa biraz daha romantik eyeliner çizginiz olacaktır. Yuvarlar gözlerde eyeliner uygulamasında mutlaka uç kısmında kuyruk şekli verilmelidir. Göz şeklinizi yumuşatmak için kuyruklu eyeliner sizin vazgeçilmeziniz. Gözün alt kısmının tamamına eyeliner sürmekten uzak durmalısınız. Sadece iç kısma ortaya kadar gelmeden kıvrımlı güzel kuyruğu olan ve herkesin yapmak istediği eyeliner modeli tam da size göre.