Mısır Kalbi Korur

Mısır Kalbi Korur

675
0
PAYLAŞ

Tanelerinden yağına kadar bir çok şekilde tükettiğimiz mısırın faydalarını biliyor musunuz? Uzmanlar mısırın faydalarını saymakla bitiremiyor. Bir çok hastalığa karşı önleyici olan mısır kalp dostu olduğu kadar kanseri de önleyici özelliği var.

Mısır yağı, ay çiçek yağının aksine damar sertliği, kalp damar rahatsızlığı olan hastalar kullanabilir.

Mısırın püskülünü çöpe atmak yerine tedavi için kullanabilirsiniz. Püskülün faydası ise idrar söktürücü ve taş düşürücü olması.

Mısırın antioksidan özelliğe sahip. Bu özeliği ile kansere ve kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur.

c0x24k_800x533

İçerisinde ise Tiamin (B1 vitamini), folat, diyet posası, C vitamini, fosfor, manganez ve pantotenik asit (B5) içerir.

İçerdiği zengin folat ve posa nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Folat ayrıca doğumsal defektlere karşı koruma açısından da bayanlar için son derece önemlidir.

Aynı zamanda akciğer kanseri gelişim riskini önemli düzeyde azaltır.

Hafızanın güçlenmesine de yardımcı olan tiamin için çok iyi bir kaynak.

Yoğun temponun stresinden şikayetçi olanlarında imdadına yetişen mısır, yapısındaki pantotonik asit ile strese karşı vücudun savunmasını sağlar.

misir-4-2

Şeker Hastaları Dikkat!

Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler, şeker hastaları için risk taşır. Çünkü bu besinler kan şekerini hızla yükseltir ve devamlı açlık hissi yaratır. Mısırın glisemik indeks değeri yüksek olduğundan, birçok faydasına rağmen özellikle şeker hastaları (diyabet) dikkatli tüketmelidir. Ayrıca posa içeriği ve yağlı bir besin olmasından dolayı bağırsak hareketlerini artırabilir. İshal olan bireyler de tüketirken dikkatli olmalıdır.