Şişmanlığa Özendiren Çizgi Filmlere Dikkat

Şişmanlığa Özendiren Çizgi Filmlere Dikkat

948
0
PAYLAŞ

Çizgi filmler ve karakterleri zannedildiği kadar masum değil. Her ne kadar karakterler sevimli görülseler de çocuklarınıza her zaman iyi örnek olmuyorlar. Şiddete sevk eden çizgi film karakterleri olduğu gibi çocuklarınızı obezliğe sevk eden karakterlerinde olduğunu biliyor muydunuz?

Obezitenin her yaş grubunda arttığı bu günlerde çocukları obeziteye teşvik eden faktörlerden biri de çizgi film karakterleri olduğu yapılan deney ve araştırmalar ile tespit edildi. Şişman çizgi film karakterleri çocukları çok yemeye alıştırdığı gibi obur cubur yemeye de sevk ediyor. Aynı zamanda sağlıksız beslenmeye de özendiren çizgi filmler düzensiz beslenme alışkanlığını da aşılıyor.

 

Yapılan seri psikolojik deneyler sonucunda aşırı kilolu çizgi film karakterlerin ortaya çıkışı ile aşırı yenen sağlıksız gıdalar arasında bağlantı bulundu. Peppa Pig, Homer Simpson, Garfield, Fred Çakmaktaş ve diğerleri, genç insanların daha çok yemesine sebep olan çocuk obezitesi krizini körüklüyor olabileceği bulundu. Farklı vücut ağırlıklarındaki çizgi film karakterlerinin, besin değeri yüksek olmayan gıda seçim ve tüketimi üzerine etkisi olup olmadığını anlamayı amaçlayan çalışma, Colorado Devlet Üniversitesi ve Indiana Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi.

Garfield

Çocuklar Kilolu Karakterleri Görerek Çok Yiyor

Obezite ve Metabolik Cerrah Prof. Dr. Halil Coşkun, 6-14 yaş aralığında 301 çocuğun katıldığı araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi: “Çocuklara, normal kilodaki çizgi film karakterleri, aşırı kilolu olduğu aşikar olan bir karakter ve bir kahve fincanı gösterildi. Araştırma tamamlandıktan sonra tatlılardan yemeleri söylenerek, katıldıkları için teşekkür edildi. Her çocuğun aldığı tatlı sayısı kaydedildi.

simson

Yapılan başka bir çalışmada, aşırı kilolu karakterleri görmeyen çocukların, aşırı kilolu çizgi film karakterleri ile sağlıklı kilodaki karakterleri birlikte gören çocuklara oranla daha sağlıksız yemekleri tercih etme ve tüketme eğilimleri test edildi.

İLK DENEYDE, aşırı kilolu imgeleri görenler 3.8 oranında tatlı almışlardı. Bu rakam ortalama 1.55 tatlı alan kontrol grubundakilerden iki kat fazlaydı. Normal kilolu karakterleri gören gruplar ise 1.7 oranında tatlı aldılar.

İKİNCİ DENEYDE, normal kilolu karakterleri gören çocuklar 1.77 oranında tatlı alırken, aşırı kilolu imgeleri görenler 3.21 aldı. İki grubun da resimlerini gören çocuklar ise 3.29 oranında tatlı aldılar. Bu verilere göre, yüksek kilolu çizgi film karakterleri, kalıpları harekete geçirerek, iyi bir tatlı tüketicisi olmaya yol açıyor. 6-14 yaş arasındaki çocuklarda, aşırı kilolu çizgi karakterlerin yeme alışkanlığını aktive ederek göreceli olarak yüksek seviyede besin tüketimine sebep olabileceği sonucu çıkarıldı.
karakterler-cizilirken-iyi-dusunulmeli

Karakter Çizilirken İyi Düşünülmeli

Bu ilginç çalışma ile aşırı kilolu çizgi film karakterlerinin çocukların sağlıksız besin tüketimine etkisi incelendi. Bu inceleme sonucu gösteriyor ki kilolu karakterler, çocuklarda aşırı kilo almayı aktive ederek, sağlıksız yiyeceklerin aşırı kullanımı ile sonuçlanabilir. Bu tespit, pazarlama ve çizgi filmlerde kullanılan karakterlerinin dizaynını tekrar düşünülmesi gerektiği anlamına gelebilir. Bulgular aynı zamanda yasa yapıcıları, bu önemli yaş grubuna yönelik sağlık promosyon mesajlarının en iyi şekilde nasıl hedeflenebileceği konusunda da yönlendirmeli.

her-cizgi-filme-guvenmeyin

Her Çizgi Filme Güvenmeyin!

Ebeveynlerin bu hususları dikkate alarak çocuklarına izlettirdikleri her çizgi film için dikkatli olmaları gerekiyor. Ebeveynler farkına varmadan çizgi filmler sayesinde kötü alışkanlıklar kazanırken gün içinde çocukların televizyon başında fazla vakit kaybederek bilinç altının doldurulmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Gün içerisinde çocukları oyalamak için izletilen çizgi filmlerin görüldüğü kadar masum olmadıkları bilincine vararak çocuklarınız için çizgi film seçerken daha dikkatli olmalısınız. Tahribatı büyük sonuçlar doğmaması için çocuğunuz TV izlerken dikkatli olmakta fayda var.