Vazgeçilmez Bitter Çikolatanın Faydaları

Vazgeçilmez Bitter Çikolatanın Faydaları

659
0
PAYLAŞ
Bitter çikolata, içeriğindeki şeker oranın az oluşu ile özellikle bayanların yediklerinde pişman olmadıkları masum atıştırmalıklardan biri.
Özellikle diyetteyken ve bayanların ara sıra tutan tatlı krizlerini en hafif şekilde atlatmalarını sağlayan bitter çikolata, günlük bir miktar tüketildiğinde stresi yok ediyor, kalp-damar hastalıklarını önlüyor ve cildi gençleştiriyor. Peki, başka nelere mi iyi geliyor? İşte, yanıtları…

Çikolata kan basıncını düşürür:

Zaman içinde yapılan pek çok araştırmada bitter çikolatanın harika faydaları bulundu. Bunlardan en önemlisi ise günlük bir miktar bitter çikolata tüketen kişilerin kan basıncı seviyelerinin düştüğünün gözlemlenmesi.

kalp-sagligi-icin-onemli

Kalp sağlığı için önemli:
Düzenli olarak bitter çikolata tüketmek, kalp-damar hastalıklarına yakalanmayı önlüyor. Kan basıncı seviyesini düşüren bitter çikolata aynı zamanda kötü kolesterolünden önüne geçiyor ve kalp hastalıklarına yakalanma riski en aza iniyor.
Antioksidan deposudur:
Vücudu yaşlanmaya karşı koruyan en önemli şeylerin başında geliyor antioksidanlar. Kakao oranı yüksek olan bitter çikolata, sütlü çikolataya oranla 3 kat daha fazla antioksidan içeriyor. Günlük bir miktar bitter çikolata tüketmek, yaşlanmaya karşı korurken, kanser riskini de en aza indiriyor.
Hem lezzetli hem de sağlıklı:

Bitter çikolatanın 2 gramında; lif, demir, magnezyum, bakır ve manganez gibi sağlığa çok yararlı besin maddeleri bulunuyor. Ayrıca küçük bir parça bitter çikolata yediğinizde 1.4 gram protein de almış olursunuz.

cildin-isildamasina-yardimci-olur

Cildin ışıldamasına yardımcı olur:
Stres hormonları, ciltteki kolajenlere zarar verir ve kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlar. Günlük bir miktar bitter çikolata tüketmek, stres hormonlarının vücutta oluşmasını önlüyor ve cildinizin daha iyi görünmesini sağlıyor.
Ayrıca bitter çikolatanın içinde bulunan flavin adlı madde, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korurken, parlak ve sağlıklı görünmesini de sağlar.
Kan şekeri için önemlidir:

Bitter çikolatanın içinde az miktarda şeker bulunur ve küçük bir porsiyon tüketmekte sakınca yoktur. Bitter çikolatanın içindeki flavonoidler, insülin direncini zayıflatır ve tip 2 diyabetin oluşmasını önler.

Çikolatanın mutluluk hormonu salgıladığını bilmeyenimiz yok. Çikolata bitter oldu mu sadece mutluluk hormonu salgılamamıza yardımcı olmuyor, bunun yanı sıra vücudumuza bir çok faydası da var. Özellikle tatlıların fazla kalori almamızın tam aksine olabildiğince az kalori ile tatlı ihtiyacımızı karşılamış oluyoruz. Tam tamına mucizevi bir besin olan bitter çikolata, mutlu ediyor, diyetimizi bozmadan tatlı tüketmemize yardımcı oluyor, kalp ve damar sağlığımıza da birebir. Bu kadar faydası yetmiyormuş gibi cildimizi güzelleştirerek güzelliğimize, güzellik katmayı da ihmal etmiyor. Saymakla bitmeyen bu mucizevi tatlı olan bitter çikolatadan her gün biraz yemeyi unutmayın.