Vücudunuza Uygun Giyiniyor Musunuz?

Vücudunuza Uygun Giyiniyor Musunuz?

774
0
PAYLAŞ
Şık olmanın bir kuralı da vücudunuza uygun giyinmek. Her kıyafet herkesin vücut ölçülerine uygun olmayacağından bir kişiye yakışan bir başkasına yakışmayabilir. Bu kıyafet her ne kadar ünlü bir modacının elinde çıksa da eğer sizin vücudunuz ve ten renginize uygun değilse size yakışmayacaktır.

Giysilerimizi seçerken dikkate almamız gereken en önemli unsurlardan biri vücut yapısı dedik. Başlıca vücut şekilleri ise; elma, armut, çilek, muz ve kum saatidir.

elma tipi

*Elma Şekli..
Vücudunuz elma şeklinde ise, bu vücut şekilleri arasında en yuvarlak hatlara sahipsiniz demektir. En beğendiğiniz ve güzel görünen bölgeniz ince ve düzgün bacaklarınız olabilir. Ayrıca tamamen doğal göğüslere de sahip olmanız anlamına gelmektedir. Bu yapıdaki insanlar çoğunlukla biraz toplu kollara sahip olsalar da bilekleri genelde incedir. Genellikle karın bölgesinden kilo alırlar ve belleri fazla ince değildir.
Elma şeklinde yapılan Yanlış seçimler;
-Geniş ve bol paçalı pantolonlar bacaklarınızı olduğundan kalın göstererek, bedeninizin alt ve üst kısmındaki fazla kilolarınızı iyice ortaya çıkaracaktır.  Bunun yerine düz paçalı veya dar kesim pantolonlar bacaklarınızı daha çekici gösterecektir.
-Dar, vücudunuzu iyice sıkıştıran üstler size göre değil. Dar üstler, vücut hatlarınızı ortaya çıkararak sizi daha kilolu gösterecektir. Onun yerine, vücudu saran ama boyu uzun üstler seçmenizde fayda var.
-Polo yakalı üstler tercih etmeyin. Bu tarz üstler, sizi daha hantal gösterecektir.
Elma şeklinde yapılan Doğru seçimler;
-Belde biten ceket ve montları tercih etmelisiniz.
-A şeklindeki etekler tercih edin. Bu etekler, kalçalarınızı daha kıvrımlı ve belinizi ona orantılı olarak daha küçük gösterir.
-Belinizi saracak ince kemerler kullanarak daha dar bir bel görüntüsü sağlayabilirsiniz.
-Elma şeklinde bir vücuda sahipseniz, V yaka ya da bedeni saran üstler giyinin. Bunların gövdenizi bölerek, güzel görünmenizi sağlayacaklardır.

-Düzgün bacaklarınızı ortaya çıkartmak için kalem etekler tercih etmelisiniz.

armut tipi2

*Armut Şekli..
Vücudunuz armut şeklinde ise,kilonuz vücudunuzun alt kısımda toplanmış demektir. Bu durumda büyük olmayan göğüslere ve kıvrımlı kalçalara sahip olma ihtimaliniz yüksektir. Bedeninizdeki en iyi kısım ise ince bel ve kollarınızdır Üst bedeninizde daha ince bir görünüme sahip olduğunuz için bütün dikkati bu kısma çekmeniz, çok daha iyi bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.
Armut şeklinde yapılan Yanlış seçimler;
-Geniş ve bol paçalı kot pantolonlardan elma şekline sahip olanlar gibi uzak durmalısınız. Düz ve dar paça kot pantolonlar tercih etmelisiniz.
-Özellikle geniş kalçalıysanız kısa etekten kesinlikle kaçınmalısınız, kısa etek yerine yüksek belli ve diz altı kalem etekler tercih ederek, ince belinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Unutmayın sizin en hoş yeriniz ince beliniz.
-Önlük modelindeki elbiseler tercih etmeyin. Bunlar bedeninizin üst kısmını gizleyerek, çok da ince olmayan bacaklarınızı ortaya çıkaracaktır.
Armut şeklinde yapılan Doğru seçimler;
-A şeklindeki etekleri tercih ederek, kalça kıvrımlarınızı ve ince belinizi ortaya çıkarabilirsiniz.
-Yüksek topuklu ve dolgu topuklu ayakkabılar giyerek bacaklarınızı daha ince ve uzun, baldırlarınızı olduğundan daha ince gösterebilirsiniz.

-Dikkati üst bedene çekmek için aksesuarlar da sizin için vazgeçilmez olmalı.

çilek tipi

*Çilek Şekli..
Vücudunuz çilek şeklinde ise, geniş sırt ve geniş omuzlara sahipsiniz, bu beden türlerinde, arkadan erkeksi görünmemeniz için giysi seçimlerinizi çok dikkatli yapmalısınız.
Çilek şeklinde yapılan Yanlış seçimler;
– Aynı elma şekline sahip olanlar gibi siz de polo yakalı üstlerden uzak durun onlar üst kısmınızı daha hantal ve kilolu gösterecektir.
-Vücudunuza uygun bir sutyen seçtiğinizden emin olun. Çünkü sutyenlerin elbiselerin duruşu üzerinde çok etkisi vardır.
Çilek şeklinde yapılan Doğru seçimler;
-V yakalı veya geniş yakalı giysiler vücudunuzu en doğru şekilde bölerek, omuz hatlarınızı yumuşatacak ve bedeninize daha dengeli bir görünüm kazanmasını sağlar.
-Bu bedene sahipseniz, ince bacaklarınız olması çok muhtemeldir. Bu yüzden bedene yapışan etekleri, dar paça kot pantolonları kullanarak bacaklarınızı ön plana çıkarabilirsiniz. Özellikle bu tarz kot ve etekler ile giyeceğiniz topuklu ayakkabılar bacaklarınızı daha da uzun gösterecektir.

-Çilek vücutlarda genelde kilo karın bölgesinden alınır. Bu sebeple, bel hattınız çok da belirgin olmayabilir. Vücudunuzu saran elbiseler ve belinize takacağınız ince kemerler, bel hattınızı daha çok vurgulayacaktır.

muz tipi

*Muz Şekli..
Bir muz gibi düz bir şekilde yukarıdan aşağıya doğru inen vücut şekillerine bu ad verilir. Bu şekil ayrıca çocuksu bir görünüş olarak da ifade edilebilir. Bu şekle sahip kadınların, çok ince bacakları, uzun gövdeleri ve nispeten küçük göğüslere sahiptirler.
Muz şeklinde yapılan Yanlış seçimler;
-Kesinlikle çok uzun eteklerden uzak durmalısınız. Bunlar sizi daha çelimsiz gösterecektir. Bol ve geniş kıyafetlerde de aynı durum söz konusu. Onlar da sadece kıvrım eksikliğini daha fazla vurgularlar.
Muz şeklinde yapılan Doğru seçimler;
-Bu yapıya sahipseniz, ince ve uzun bacaklarınızı ön plana çıkaran, kısa etekler ya da şortlar giyebilirsiniz. Ayrıca dar kotlar tercih ederek, ince ve uzun bacaklarınızı cesurca sergileyebilirsiniz.
-Bu şekle sahip bayanların genelde bel hatları yoktur, belleri düz bir şekilde aşağıya iner. Belinize ince bir kemer sararak bu görüntüden kurtulabilir ve belinizi bu sayede olduğundan daha ince gösterebilirsiniz.
-Ravent şekli neredeyse birçok giysiyi taşıyabilen bir yapıdır. Mesela yatay çizgili kazaklar, sizi şişman göstermeden, güzel bir dolgunluk kazandıracaktır.

-Kendinden destekli sutyenler çok kullanışlı olabilir. Bunları kullanarak, göğüslerinizi daha büyük gösterip, biraz daha dolgunluk sağlayarak, dikkatleri üzerinizde toplayabilirsiniz.

kum saati

*Kum Saati Şekli..
Kum saati bedenliler, dolgun göğüslere, ince bir bele, yuvarlak kalçalara sahip olurlar bu beden yapısında genelde ağırlık bacaklardadır.
Kum saati şeklinde yapılan Yanlış seçimler;
-Bol giysiler altında herkesin sahip olmak istediği o kıvrımlarınızı saklamayın.
-Üst bedeni kısaltacak geniş kemerler kullanılmamalı.
Kum saati şeklinde yapılan Doğru seçimler;
-Kum saati şeklinde vücuda sahip olanlar için “V” yakalı, pileli etekli ve kemerli elbise modelleri önerilir. Böylece bel oyukluğunu kamufle edersiniz.
-Belinize oturan ceketleri seçin bu sayede, zaten ince olan belinizi cesurca sergileyebilirsiniz.
-Size gidecek en harika kot pantolonlar, boru paça ve koyu renkte olanlardır bunlar daha ince görünmenizi sağlayacaktır.
-Siyah kot pantolonları, topuklu ayakkabılarla kombine ederek mükemmel ince uzun bacaklara sahip olabilirsiniz.
-Sizin için önerilere çokta gerek yok giyeceğiniz her kıyafet sizi kusursuz gösterecektir.